Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GAP nedir?

Finansal piyasalar, hem yatırımcılar hem de analistler için çözülmesi gereken karmaşık bir bulmaca gibidir ve bu bulmacanın önemli parçalarından biri 'GAP'lardır. Peki, bu kritik terim finansal piyasalarda neyi ifade eder ve yatırımcıların karar alma süreçlerinde nasıl bir etkiye sahiptir? Grafiklerde aniden ortaya çıkan bu boşluklar(GAP), piyasanın altında yatan dinamikleri ve genel eğilimleri ortaya koyar. Bu yazıda, GAP'ların finansal dünyadaki rolünü, çeşitlerini ...

Katılım Fonu Nedir

Katılım fonları, yatırımlarını faiz kazancı sağlanmayan para ve sermaye piyasası araçları ile değerlendirmek isteyen yatırımcılar için, portföyünün tamamı, devamlı olarak, kira sertifikaları, katılma hesapları, ortaklık payları, altın ve diğer kıymetli madenler ile Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen diğer faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarına dayalı fonlardır.

Spot Piyasa Nedir?

Spot piyasa, finansal araçların ve emtiaların anında teslimat için alınıp satıldığı bir finansal piyasadır.

Broker Nedir

Broker en basit anlamıyla alım satım işlerine aracılık eden ve bu işlerden aldığı komisyon ile kazanç sağlayan kişi veya kurumdur.

Farazi Piyasa Nedir?

Farazi piyasa ise firmanın daha ürünü piyasaya sürmeden, ürünün alıcı ve satıcı kitlesi değerlendirildikten sonra, ortaya çıkan varsayımsal piyasa farazi piyasadır.

Sermaye Piyasası Nedir?

Sermaye piyasası, tek başına ekonomiye katkı sağlamayan ama bir araya geldiğinde güçlenerek ekonomiye katkı sağlayan varlıkların toplandığı piyasalardır.
Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Halka arz ve borsa alanına yeni başlayanlar sizler için özel olarak hazırladığımız bu rehber niteliğindeki yazılarımızda temel konuları ele almaya çalıştık.Borsa’da ve özellikle finansal alanında sıkça karşılaşacağınız terimleri derledik ve sizler için açıkladık.

Halkaarz info adresinden yorumcularımızın kişisel yorumlarını takip eder, güvenilir kaynaklardan piyasa hakkında bilgi alabilir ve kendi mali sürecinizi yönetebilirsiniz.

Halka arz analizleri yazılarımızı okumak ve güncel hisse analizlerine ulaşmak için "Halka Arz Analiz" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Güncel Halka Arz olacak şirketleri takip etmek için "Halka Arz Takvimi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hissenize düşen ve "Temettü Hisseleri" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Borsa'da sıkça kullanılan terimler hakkından bilgi edinmek için "Gerekli Bilgiler" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Temettü oranlarını hesaplamak için "Temettü Hesaplama" aracımızı kullanabilirsiniz.

Hisse analizleri anketlerine katılmak için whatisproblem.com'u takip edebilirsiniz

Borsa'daki problemler hakkında anketlere katılmak için whatisproblem.com'u takip edebilirsiniz

Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve ek bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.