Spot Piyasa Nedir?

Spot Piyasa Nedir

Spot piyasa bir ürünün o an ki anlık fiyatı üzerinden alım satım işlemlerinin yapıldığı piyasadır. Spot piyasa, finansal araçların ve emtiaların anında teslimat için alınıp satıldığı bir finansal piyasadır. Teslimat bir finansal enstrümanın veya emtianın nakit karşılığında fiziksel olarak değiş tokuşunu ifade eder. Spot piyasa aynı zamanda nakit piyasası veya fiziksel piyasa olarak da bilinir çünkü nakit ödemeler anında işlenir ve fiziksel bir varlık değişimi vardır.

Spot piyasa bir ürünün o an ki anlık fiyatı üzerinden alım satım işlemlerinin yapıldığı piyasadır. O tarihte belirlenmiş olan fiyat üzerinden işlem tarihinde el değiştirme söz konusu olabildiği gibi uygulamada birkaç gün içerisinde alım satım tamamlanan işlemler de spot piyasa kapsamına girer. Yani alış satış fiyatının işlem tarihinde belirlenmesi ve varlık el değiştirmesinin de yine o an da eş zamanlı olarak yapılmasıyla beraber işlem tarihinde belirlenmiş fiyat üzerinden anlaşıldıktan sonra alım satım işlem sürecinin tamamlanmasının 2 günü bulabilmesi söz konusu olabilir. Önemli olan konu alım satım işleminin o anki fiyat üzerinden gerçekleşmiş olmasıdır.

‘Spot

Spot Piyasa'da Satılan Varlıklar

Spot piyasada yapılan alım satım işlerine konu olan şey bir varlık olduğu için bu bir finansal varlıkta olabilir, bir fiziki emtia da olabilir. Peşin alım satımı yapılan dayanıklı tüketim eşyaları ya da otomobiller de bu açıdan spot piyasa işlemlerine dahil olabilirler. Dolayısıyla finansal piyasalarda olduğu gibi reel sektördeki işlemlere konu olan varlıkların da bu açıdan spot piyasa kapsamına dahil olmasından söz edilebilir. Yani spot piyasa sözün özünde doğrudan o andaki fiyat üzerinden varlık alım satımı yapılan piyasadır. Spot piyasa kapsamına giren örneklere baktığımızda kuyumcudan altın alınması, bankadan ya da döviz bürosundan o andaki işlem fiyatı üzerinden yabancı para alınıp satılması, bir süs endeksinde yine o anki fiyat üzerinden alım satım yapılması gibi işlemlerden bahsedebiliriz.

Nakit Piyasa

Finansal piyasaların haricinde reel sektörü açısından baktığımızda sahada nakit piyasa olarak adlandırılan konu da aslında spot piyasanın kendisidir. Alım satım işleminde ileri bir tarih belirlenmediği ya da ödemelerin belirli bir döneme yaygın bir şekilde olmadan peşin olarak tek seferde olarak yapıldığı işlemler nakit piyasa olarak adlandırılan spot piyasa işlemleri tanımı içine dahil edilebilir. Spot piyasanın diğer bir özelliği olarak alıcı taraf sadece o an elinde bulundurduğu varlıkları kullanarak alım yaparken satıcı da elinde bulundurduğu varlığı satışa sunmuş olmalıdır. Alıcının elinde işleme konu varlığı satın alacak bir finansal güç yok ise ya da satıcının sattığı varlık o anda elinde yok ise ve fiyat belirlenmesi ileri bir tarihe ilişkin bugünden yapılmış olan bir anlaşmaya söz konusu ise burada spot piyasadan söz edilemez.

‘Spot
Yorumlar
07.22.2024 12:06:06

e

07.22.2024 11:58:41

e

09.14.2023 9:15:07

spot

03.01.2023 10:52:25

Çok güzel bir yazı. Yazarın ellerine sağlık