Faiz Nedir

Faiz Nedir; Faiz en kolay tabiriyle kiralanan paranın kira bedelidir. Banka ve benzeri bir yerden alınan borç veya başkasının parasını belli bir süre kullanmak, işletmek için ödenen paradır da denilebilir.

Faiz Nedir

Faiz Nasıl Belirlenir?

Faizler pek çok kritere bağlı olarak belirlenir ve pek çok faktöre göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden faiz çeşitleri ile birlikte, ana paranın miktarı ile geçen süre faizin belirlenmesi için önemlidir. Ülke ekonomisi ile birlikte ithalat ve ihracat gibi pek çok unsur da sürecin biçimlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Faizler, ekonominin her alanında sektörden sektöre değişse de farklı ve önemli bir rol oynamaktadır.

Faiz Neden Önemli?

Faiz oranları tüketim ve yatırım kararlarını etkileyerek toplam talebin ve ekonomik büyümenin belirlenmesinde ve parasal kararların verilmesinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla faiz oranları, ekonominin bütünü üzerinde belirleyici olmaktadır.

Faiz Türleri Nelerdir?

  • Basit Faiz
  • Bileşik Faiz
  • Birikmiş Faiz
  • Dönemsel Faiz
  • Akdi Faiz
  • Temerrüt Faiz
  • Kanuni (yasal) Faiz
Akti Faiz Nedir
Akdi Nedir?

Kredi kartının dönem borcu ödendikten sonra uygulanan bir faiz türüdür.

Bileşik Nedir?

Bir yatırımdan elde edilen faiz gelirinin yeni dönemde aynı faiz oranıyla yeniden yatırıma dönüştürülmesidir.

Nominal Nedir?

En basit tanımı ile piyasada uygulanan cari faiz oranıdır.

Etkileri Nelerdir?

Kısaca faiz artışının ardından, talep ve tüketim düşer ve tasarruflar artar; böylece piyasalardaki hareketlilik azalır. Faiz artırım kararı ayrıca yatırım maliyetlerinde artışa sebep olur ve bu da yatırımların ve üretimin düşmesine sebep olur.

Yatırım Fonu Nedir?

Trade Ne Demek?

Halka Arz Nedir?

Halka Arz Kazandırır Mı?

Yorumlar