Ethereum Merge Nedir?

Ethereum'un uzun zamandır beklenen yazılım güncellemesidir. Ethereum Merge güncellemesi ile Ethereum’da İş İspatı (PoW) konsensüs mekanizmasından Hisse İspatı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş sağlanmış olacaktır. Bu da, çevre için önemli bir kazanç ve enerji tasarrufu anlamına gelmekte.

Merge, Ethereum’un bugün kullanılan yürütme katmanı Mainnet’inin yeni hisse kanıtı konsensüs katmanı olan Beacon Zinrici ile birleştirilmesini temsil etmektedir. Enerji yoğun kripto madenciliğine olan ihtiyacı ortadan kaldırıp bunun yerine Stake edilmiş ETH kullanarak ağı güvence altına almayı planlamaktadır.

Ethereum Merge Neleri Değiştirecek?

  • İş İspatı (PoW) konsensus mekanizmasından Hisse İspatı (PoS) konsensus mekanizmasına geçiş yapılmış olacak. Bu geçişle birlikte Ethereum’un yüzde 99,95 daha az enerji tüketmesi hedeflenmektedir.
  • Ethereum 2.0 ile birlikte güç kazanacak olan Ethereum yakımları ETH arzını azaltmaya devam edecek. Azalan ETH arzıyla birlikte enflasyonun düşmesi ve hatta zaman içinde Ethereum’un deflasyonist bir yapıya dönüşmesi planlanmaktadır.
  • Pahalı donanımsal ekipmanlar olmadan da ağ güvenliğine destek verilebilecek olması.

The Merge Güncellemesi Neyi Amaçlıyor?

Ethereum geliştiricilerinin üzerinde çalıştığı The Merge güncellemesi, iş ispatı tekniğini hisse ispatı (PoS) olarak değiştirmeyi hedefliyor. Bu yeni teknikte tüm ağ katılımcılarına gerek kalmıyor.

Ethereum ağına büyük miktarda teminat yatıran katılımcılar, bundan sonraki süreçte doğrulama işleminin tek adresi olacaklar. Transfer işlemleri, yalnızca teminat sahipleri tarafından doğrulanacak. Eğer bu doğrulama sırasında usulsüzlük olduğu tespit edilirse, yatırılan teminatın tamamına el koyulabilecektir. Bu sayede dolandırıcılıkların önüne geçileceği hedeflenmektedir.

Yorumlar
09.27.2022 7:22:54

Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık