Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir?

Omuz Baş Omuz Nedir?

Borsada alım satım işlemi yapılırken karları maksimize etmeye fırsat sağlayan trendin tersine döndüğünü göstermekle birlikte, trendi takip edenler için potansiyel bir tehlikenin farkında olmak veya dönüm noktasında bir trend dönüşü yakalamak isteyenler için oldukça yararlı grafiktir.

Omuz-baş-omuz olarak isimlendirilmesinin sebebi grafiğin oluşturduğu şekilden kaynaklanmaktadır.

Sol omuz, kişilerin alım işlemi yaptığı ve fiyatın yükseldiği ilk omuzdur .Böylelikle fiyat yükseldikçe tepe de yükselir. Alım yapan kişiler kar elde etmek isteyip satış işlemi gerçekleştirmektedir, bu sol omzundüşmesine neden olur. Fiyatlar düşünce tekrar alımlar gerçekleşir ve bu sefer baş kısmında yükseliş oluşur. Baş, yine daha düşük bir dip oluşturan fiyat düşüşlerinden oluşur. Daha sonra fiyat bir kez daha arttığında sağ omuz oluşturulur, ardından sağ dibi oluşturmak için düşer.


Hacim, model incelenirken dikkat edilmesi önemli bir faktördür. Sol omuzda Trend devam ettikçe sol omuz genişler yatırımcılar trendin tam tersine döndüğünü fark etmeye başladıkça sağ omuzda daha düşüktür.

Modelin dip noktalarında oluşan çizgi boyun çizgisidir. Bu çizgiyi oluşturan noktalardaysa destek ve direnç bölgeleri bulunmaktadır peki bu ne demek?

Destek çizgisi , hisse senedinin ulaştığı en düşük seviyeyi gösterirken direnç, bir hisse senedi fiyatının zaman içinde ulaştığı yüksek bir seviyeyi temsil eder. Destek yatırımcıların hisse senedi almaya teşvik edecek seviyeye düştüğünde gerçekleşir. Bu durumun tersi gerçekleştiğinde yani yatırımcıları satış yapmaya teşvik edecek seviyeye geldiğinde direnç oluşur. Satış gerçekleştiğinde yükselme durmuş ve düşüş başlamış demektir.

Hacim en yüksektir ve yükseliş trendi devam ettikçe ve daha fazla yatırımcı girmek istediğinde genellikle sol omuzda genişler, oysa yatırımcılar bir trendin tersine döndüğünü algıladıkça sağ omuzda en düşüktür.

Yorumlar