Bitcoin Opsiyonu

Bitcoin opsiyonları ile alım-satım işlemlerinde kullanıcıya, sözleşmenin bitiş tarihinde veya bu tarihten daha önce Bitcoin’in için önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkının verilmesi durumudur.

Kripto piyasalarında fiyat oynaklıkları çok olduğundan yatırımcıların opsiyonları tercih etme nedeni, opsiyonların mevcut riske karşı bir hedge görevi görebilmesi ve yatırımcıların portföyünü çeşitlendirerek kâr marjinini yükseltip piyasalarda daha fazla pozisyon almalarını sağlayabilmesidir. Bu avantajlar kripto opsiyonlarını yatırımcılar için popüler bir seçim hâline getirmektedir. En popüler kripto opsiyonları ise Bitcoin opsiyonları ve Ethereum opsiyonlarıdır. Opsiyon sözleşmelerinde alıcılar, 'put' ya da 'call' emrini diledikleri zaman verebilir, diledikleri zaman da işlemi iptal edebilirler.

opsiyon nedir

İşlem Yapılma Türüne Göre İki Çeşit Opsiyon Bulunmaktadır. Bunlar;

Amerikan Tipi Opsiyonlar:

Bu tip işlemlerde opsiyonlarınızı vade tarihinden önce istediğiniz bir zaman dilimde uygulamaya koyabilirsiniz.

Avrupa Tipi Opsiyonlar:

Bu opsiyonlar yalnızca vade tarihinin gününde ya da vade tarihine kısa bir zaman kala kullanabilirsiniz.

opsiyon nedir alim opsiyonlari

Alım opsiyonları ve satım opsiyonları olmak üzere iki tür opsiyon sözleşmesi bulunmaktadır.

Alım Opsiyonları

Alım opsiyonlarını satın alabilir veya satabilirsiniz.

  • Alım Opsiyonlarını Satın Almak;
  • Alım opsiyonu satın aldığınızda sözleşmenin bitiş tarihinden önceki/bitiş tarihindeki piyasa fiyatından bağımsız olarak, önceden belirlenmiş fiyattan satın alırsınız.

  • Alım Opsiyonlarını Satmak;
  • Yatırımcı, alım opsiyonu satış işlemini dayanak varlığın fiyatının sabit kalmasını veya düşmesini beklediğin zamanlar gerçekleştirebilir.

Satım Opsiyonları

Satım opsiyonları dayanak varlığın, sözleşmenin bitiş tarihinden önce/bitiş tarihinde, o andaki piyasa fiyatından bağımsız önceden belirlenmiş fiyatlardan satma hakkı vermektedir.

  • Satım Opsiyonlarını Satın Almak;
  • Alım opsiyonlarında olduğu gibi satım opsiyonlarını da satın alınabilir veya satılabilir. Opsiyonu satın aldığınızda aslında bir dayanak varlığı, sözleşmenin bitiş tarihinden önce/bitiş tarihinde, o andaki piyasa fiyatından bağımsız biçimde önceden belirlenmiş bir fiyattan satmanıza olanak sağlar.

  • Satım Opsiyonlarını Satmak;
  • Opsiyonu satış işleminde yatırımcı dayanak varlığın fiyatının yükselmesini beklediğinde gerçekleştirebilmektedir.

Defi Nedir

Kripto Para Borsaları

Bitcoin Halving Nedir?

Airdrop Nedir?

Yorumlar