Borsada Varant Nedir?

Varant kelime anlamı olarak opsiyon, seçenek anlamı taşır. Borsa üzerinde ise varantlar, temel dayanak borsasının belli bir payı üzerinde çalışan opsiyonlardır, yatırımcıya belirlenmiş bir tarihe kadar alım veya satım yeteneği sunarlar. Varant alan bir yatırımcı bir yükümlülük sahibi sayılmaz, bir dayanak varlığının satma ve alma hakkına sahip olur. Varantlar kontrat türlerine göre risk barındırmaktadırlar, future ve forward kontratlarında, kâr ve kayıp oranı sonsuzdur, zarar riski diğer kontratlarda komisyon kadardır.

Varant Riskli Mi?

Bu konuyu bir olay döngüsü ile açıklamak çok daha doğru olacaktır, bir hisse alacağınızı varsayalım ve hissenin spot fiyatı 76 TL sayılsın, yatırımcı 2 aylık bir süre içerisinde bu hisse fiyatının 85 TL olacağını ön görüyor ve bu yönergeleri izleyen bir varyant almak istiyor olsun. Komisyon değeri olarak varyant başına 5 TL komisyon kesildiğini varsayalım. Eğer hisse 2 ay içerisinde 95 TL gibi bir değere ulaşırsa 85 TL ve 95 TL arasındaki değer kâr olarak sayılır. Yani 85 TL üzerinden satma hakkını 95 TL’ye taşımış olur. Yatırımcının kazancı komisyon dâhil, varyant başına 5 TL olur. Eğer, dayanak olarak seçilen hisse beklenen yükselişi yaşayamazsa, yatırımcının zararı komisyon miktarı kadar 5 TL kadar olur. Yatırımcının zararı ortalama olarak %3,8 olur, uzmanlara göre herhangi bir kayıp durumunda oluşabilecek zarar en fazla %4 olmalıdır.

Yukarıdaki sayılar temsilidir, herhangi bir hisse ile alakalı değildir.

Varant’ın Avantajları Nelerdir?

  • Varantlar, kaldıraç etkisine sahip olduğu için kaynak hissenin yükselmesine bağlı olarak yükselmelerden daha çok etkilenmektedir.
  • Dayanak hisselere göre komisyon oranı çok daha düşüktür.
  • Diğer kontrat türlerine göre zararınızı limitler, bu sayede büyük kayıpların önüne geçilir.
  • Kullanımı yaygın olduğu için çoğu piyasa tarafından desteklenir.

Varant Türleri

Varantlar iki ayrı başlık altında alım varantı ve satım varantı olarak incelenir. Alım varantı dayanak hisse ile hareket eden varant türüdür, eğer dayanak hisse yükselir ise bu varant türü de değer kazanır, eğer satım varantına sahipseniz, kaynak hissenin tam tersi yönünde değer kazanırsınız, kaynak hisse yükseldiğinde kazancınız azalır, tersi yönde hareket ettiğinde ise kazancınız yükselir.

Yorumlar